if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {yoast_breadcrumb('');}

Altos e Baixos #40 | September ’23

4 oktober 2023

De maand september stond voor ons in het teken van tripjes! Zo zijn we naar Alentejo geweest, het prachtige centraal Portugal verder ontdekt en tot slot wat dichterbij huis, aan de andere kant van het natuurpark. Je leest (en ziet, want we hebben veel foto’s gemaakt!) in deze blog over onze dagen thuis en op reis inclusief tips waar we sliepen, bezienswaardigheden en restaurants.

–> Lees hier alle Altos e Baixos

Tripjes binnen Portugal

Omgeving Dornes en Sertã

Tijdens onze eerste trip gingen we richting Dornes. Een schattig dorpje aan het water Albufeira da Barragem do Castelo de Bode, wat vanuit de rivier de Zêzere komt. Dit dorp heeft een paar jaar geleden ons hart gestolen tijdens één van onze reizen door Portugal. En afgelopen maand kwamen we erachter dat het nog steeds even magisch is als voorheen.

Het dorp ligt in centraal Portugal en wordt prachtig omarmd door het water. Het is dan ook niet gek dat dit dorp onlangs is verkozen tot één van de zeven wonderen van Portugal in de categorie Rivierdorpen! Bekijk deze reel voor een indruk.

Verwacht niet veel toeristen en restaurants. Het is er rustig (tenminste, net buiten het hoogseizoen) en er zijn veel wandelpaden om te verkennen, plekken om te picknicken en uitzichtpunten om te genieten van het prachtige vergezicht over de rivier en het dorp zelf. Er zijn twee of drie cafés en restaurants (met mooi uitzicht ook!).

We brachten hier de eerste dag door met wandelen, picknicken en rondkijken voordat we verder reden om in te checken bij onze accommodatie voor dit weekend: Quinta dos Avós São Lourenço. Hier moet je zijn als je het rustige Portugese platteland van Centraal Portugal op zijn best wilt ervaren. Het is hier heerlijk wakker worden met een geweldig eindeloos uitzicht op prachtige groene bergen. Het huis heeft ruimte voor 6 personen en ligt zeer centraal. Dicht bij de prachtige rivier de Zêzere met mooie rivierstranden, Vila de Rei met het geografisch centrum van Portugal, Sertã, Dornes en Sardoal. En het is omgeven door adembenemende natuur. De tuin is prachtig en de gezellige schaapjes maken het helemaal compleet :). Ondanks een fijne keuken die in het huis zit, ontvang je iedere ochtend een ontbijtje aan je deur, wat het net even extra vakantie-achtig maakt.

De eerste avond hadden we nog een bijzonder diner bij een biologische wijnboerderij (ik maakte er dit filmpje). We hebben verder veel van de omgeving verkend. Zo zijn we onder andere bij het middelpunt van Portugal in Vila de Rei geweest waar je een prachtig 360 graden uitzicht hebt. We hebben een wandeling gemaakt bij het leistenen dorpje Agua Formosa. Helaas hebben we de wandeling niet helemaal kunnen afmaken omdat er een zware regenbui aankwam. Die donkere wolken zagen we duidelijk aankomen en toch waren we nog iets te laat omgekeerd waardoor we echt compleet natgeregend waren :). Op zich geen ramp, maar zonder schone kleding en met een afspraak voor een etentje een stukje verderop, was dit geen handige timing haha :). Máár dit leverde wel een prachtige regenboog op! Voor het etentje maakten we nog een stop bij een mooi uitzichtpunt met schommel en molens; Moinhas de Entrevinhas (hier maakte ik ook een filmpje van!)

Het etentje dat we die avond op de planning hadden was in Abrantes bij het restaurant “A Velha”. We kenden dit restaurant al, en wisten dus dat ze er heerlijk eten hebben! (We zijn hier namelijk samen al één keer eerder geweest voor een samenwerking waar we deze reel voor maakten). We spraken hier af met mensen die in deze regio woonden en uit dezelfde Nederlandse stad komen als wij. We leerden elkaar kennen via Instagram en zij vroegen of we het leuk zouden vinden om eens af te spreken. Het was een super gezellige avond :).

Alentejo

Off-grid ervaring vlakbij de Westkust

De eerste paar dagen verbleven we bij A Quinta, een off-grid boerderij waar een community van mensen de boel draaiende houdt. Het bevindt zich vlakbij Vila Nova de Milfontes en Odemira in het zuidwesten van Alentejo. Na het inchecken hadden we eerst nog een geweldig etentje bij ArTerra Bistro.

Je kunt bij A Quinta verschillende off-grid accommodaties huren, zoals een huis, boomhut, yurt of tent. Op deze manier kun je genieten van de prachtige omgeving en tegelijkertijd een idee krijgen van het leven in een off-grid community. Ze zijn trouwens ook continu op zoek naar vrijwilligers, en je kan natuurlijk onderdeel van de community worden.

We hebben een heel leuk verblijf gehad! Het was niet onze eerste keer off-grid maar off-grid in combinatie met verblijven in een echt huis was nieuw voor ons en dat is ons erg goed bevallen! Zelf zou ik het liefst een eigen WC en douche hebben, deze moesten we delen met andere gasten. We vonden het ook leuk om te zien hoe de mensen van de community samenleven. We hebben een aantal geweldige mensen ontmoet en verschillende leuke en interessante gesprekken gehad! We zijn veel op de boerderij gebleven, en maandag en dinsdag mochten we ook lekker mee eten. De lunches zijn hier uitgebreid en super lekker, dus zeker een aanrader om erbij te nemen! 

Via Instagram ontving ik nog een paar vragen over deze plek en het off-grid wonen, mocht je nieuwsgierig zijn; in deze post geef ik antwoorden op de veelgestelde vragen. Isabelle schreef eerder trouwens al eens een blog over haar off-grid ervaring in Portugal!

The Village bij Sines

Op weg naar onze volgende plek, stopten we eerst bij Praia do Malhão voor een fijne wandeling en kwamen we ook langs Praia da Samoqueira (vlakbij Porto Covo). We herkenden de weg van onze roadtrip in 2015, vooral toen we de struisvogels tegenkwamen. 

De twee nachten daarna verbleven we in een huisje bij het prachtige The Village Alentejo. Een soort mini dorpje met prachtige huisjes in Alentejo-stijl (blauw/wit) en heel veel geweldige planten. Twee broers hebben de plek opgekocht en de huizen fantastisch opgeknapt. The Village bevindt zich vlakbij Sines, iets meer het binnenland in. De sfeer is er geweldig en er is veel te doen. Ze hebben er een mooi zwembad, een tafeltennistafel, een groot voetbalveld, een gym, surfboards, en noem maar op. We hebben genoten van de plek zelf en de omgeving. Zo zijn we bij Praia de São Torpes geweest (5 min van The Village) en natuurlijk in Sines.

Sines is zeker ook een erg leuk plekje (we zijn er al een aantal keer eerder geweest). Dit keer ontdekten we een nieuwe super leuke (vega) lunchtent; café “Veg e Tal”. Hier heb ik een heerlijke kikkererwtenstoof op, gebaseerd op een Alentejaans stoofpotje, maar dan zonder vlees :).

Évora en omgeving

Na drie fijne dagen bij Steve en Matthew’s Village, reden we door naar ons laatste verblijf voor dit Alentejo tripje, richting Évora. Onderweg lunchten we nog verrassend lekker bij een klein restaurantje met een gezellige patio in Santiago do Cacém; Pátio da Fundação.

Eind van de middag kwamen we aan in het dorpje São Brás do Regedouro, bij de gelijknamige Bed and Breakfast. Eentje met een bijzonder concept en verhaal. Ze willen hun gasten de combinatie van het echte Portugese Alentejaanse plattelandsleven met de gastvrijheid en luxe van een vakantie laten ervaren. Tijdens een reis leerden een man en zijn kinderen het kleine dorpje, gelegen aan de rand van Évora, kennen en werden ze verliefd op de traditionele levensstijl van de mensen die er woonden. De man zag een kans om dit aan meer mensen te laten zien, het dorp mooier te maken en zelfs meer werkgelegenheid voor de inwoners te creëren. Uiteindelijk zijn ze dit traject begonnen door de 15 oudste huizen van het dorp te verbouwen en te gaan verhuren. Ze maakten er een mooie receptie bij, probeerden veel oude dingen in tact te houden en bouwden zelfs een mooi zwembad. Het ontbijt wordt iedere ochtend aan je deur afgeleverd (door o.a. de bewoners van het dorp die nu werken voor São Brás do Regedouro). Je verblijft dan dus letterlijk in een typisch Portugees dorp, met de faciliteiten van een fijn vakantiecomplex. We hebben genoten tijdens de vier dagen dat we hier verbleven! Het staat ook niet voor niks op onze lijst met favoriete accommodaties :).

Deze dagen hebben we vooral de natuur opgezocht en dit afgewisseld met het stadse van Évora, één van onze lievelingssteden. Waar we ook heerlijk hebben gegeten bij voor ons twee nieuwe restaurants. Én we bezochten eindelijk de prachtige openbare bibliotheek van Évora die nog op ons lijstje stond omdat deze de vorige keer gesloten was i.v.m. de pandemie. Deze nieuwe vondsten heb ik ook toegevoegd aan de blog over Évora, die ik eerder al eens schreef.

Onderweg naar huis stopten we nog in het pittoreske Évoramonte en bij Montargil. Yup, Alentejo is prachtig!

Mira d’Aire

Tot slot hadden we een tripje iets dichter bij huis. Maria João, de eigenaresse van Villas de Aire benaderde mij met de vraag of ik het natuurpark Serra de Aire e Candeeiros al kende en of ik middels een verblijf in hun huis met uitzicht over dit park de omgeving wilde ontdekken. Ze wist toen nog niet dat ons huis 30 minuten van hen vandaan staat en óók grenst aan dit natuurpark haha :). Toch leek het ons heel leuk om er te verblijven. Zo hadden we dus nog een weekendje weg in bekend terrein.

Ook al kenden we de omgeving, we hebben er heerlijk genoten! Het huis is echt super fijn met een geweldige tuin en idem uitzicht over een prachtige vallei. We hebben lekker gerelaxed, gezwommen en gesport in de tuin en gewandeld in de natuur (waaronder deze super mooie hike). We hebben zelfs nog een nieuw leuk restaurantje ontdekt dat al een tijdje op onze lijst stond, maar waarvoor we nog geen genoeg reden hadden om te gaan :). Nu we zo dichtbij zaten én een soort van ‘vakantiegevoel’ hadden, was het dus het ideale moment :).

De laatste dag nodigden de eigenaren van het huis ons uit voor een lunch met hun familie. We hebben een hele gezellige en uitgebreide lunch gehad in de achtertuin. Wát een lieve mensen! Tot slot kregen we ook nog een zak kaki’s en laurierbladeren mee.

Tijdens deze lunch ontstond ook het idee om mijn lezers en volgers een korting te geven voor een verblijf hier. Dus, wil je ook graag het ongerepte Centraal Portugal ontdekken, genieten van de natuur, de bijzondere grotten in Mira d’Aire, en uitstapjes maken naar steden zoals Leiria, Tomar en Fátima? Dan is dit een mooie plek! Er is ruimte voor max 6 personen. Je kunt meer foto’s via deze link op booking.com bekijken en onze reel via deze link. Mócht je willen boeken, doe dat dan via hen door een berichtje op Instagram (en noem dat je via mij komt) of stuur mij een berichtje, dan regel ik de korting! Zo hebben zij een directe boeking, en jij €20 per nacht korting :).

Ons dagelijks leventje thuis

Terug in het ritme

Tussen alle tripjes door vinden we het ook weer echt super fijn om thuis te komen en thuis te zijn. Wat ik vooral mis tijdens het reizen is toch wel mijn eigen keuken, kruiden, koelkast, pannen, etc. Uit eten vind ik top, maar gezond zijn vind ik super belangrijk, dus soms mis ik een groenterijke maaltijd en eten waarvan ik weet wat erin zit :). Maar ook ons eigen bedje, tuin en bank zijn altijd weer heerlijk om van te genieten bij thuiskomst :). Dus zodra we thuis zijn, pakken we snel weer onze routine op; regelmatiger sporten, wandelingen en lekker gezond eten. En we hebben dan natuurlijk ook weer tijd om met vrienden van hier af te spreken, wat vaak toch al lastig is doordeweeks omdat wij in de avond werken en zij in de middag. Ik schreef trouwens nog een post over die balans tussen thuis zijn, eigen routines , en reizen met nieuwe ontdekkingen. Hierin vertel ik trouwens ook over het nieuwe sport setje dat ik van colorful standard ontving.

Duurzame sportkleding, gemaakt in Portugal

Ik was al heel lang op zoek naar een duurzaam merk dat mooie strakke sportkleding verkoopt. Ik draag de kleding van Iron Roots graag omdat de stof 100% natuurlijk en gezond is, maar voor sommige gelegenheden vind ik een strakke pasvorm net even wat fijner, en is dat geval is elastaan en polyester eigenlijk de meest gebruikte stof combinatie, omdat dit het minst snel stuk gaat. Dus toen ik zag dat Colorful Standard (een van mijn favo duurzame merken!) sportkleding van duurzame materialen (gerecycled polyester) lanceerde, wilde ik dat graag uitproberen. En ik ben fan! Ik koos voor de kleur amberrood, maar er zijn nog veel meer kleuren waar je uit kunt kiezen. Oja, en leuk weetje: Al hun kleding is gemaakt in Portugal! Met code SAUDALICIOUSCS10 krijg je 10% korting op je bestelling! Diezelfde korting geldt trouwens ook op Iron Roots (code SAUDALICIOUS).

Nazomeren!

Het einde van de zomer is deze maand natuurlijk ook in zicht gekomen. We merken het hier vooral aan de natuur; alles wordt iets groener, het is eerder donker en we hebben de allerlaatste bramen en vijgen van de struiken en bomen geplukt. We hebben deze maand trouwens echt fantastisch weer gehad, en met name voor de tijd van het jaar – eind september- was het nog heel erg warm. We hebben zelfs een kleine ‘hittegolf’ gehad in het weekend. Ik vind het helemaal top, hoe langer de zomer duurt hoe fijner haha :). Het liefst natuurlijk wel met wat regen zo nu en dan, om de natuur gezond te houden en de kans op brand te verkleinen. We zijn die warme zaterdag een dagje naar het strand in São Martinho do Porto geweest en trouwens heerlijk gegeten bij restaurant A Nova Gaivota!

Wat er nog meer online kwam in September

Over reizen en Portugal

Over leefstijl

Over lekker eten

Volg Saudalicious op Facebook, Instagram, Pinterest en/of LinkedIn!

Vond je dit artikel leuk of inspirerend? Deel het via Facebook of Instagram en als je @saudalicious hierin tagt, kan ik het zien en je gelijk bedanken!

Volg Saudalicious op Facebook, Instagram, Pinterest en/of LinkedIn!

Geïnspireerd geraakt door iets in dit artikel? Deel het via Facebook of Instagram. Dat helpt ons enorm 🙂 En als je @saudalicious hierin tagt, kan ik het zien en je gelijk bedanken! Obrigada!

Reistips:

Auto huren: Wij huren onze auto graag via SunnyCars, omdat we hier altijd zeker zijn van een goede all-risk verzkering, zonder onverwachte kosten achteraf. Betrouwbaar en fijn!

Hotel boeken: Ik boek het liefst rechtstreeks, maar wanneer ik kort van te voren boek of we nog niet zeker zijn, dan boek ik via Booking.com. Hierbij wordt je boeking snel bevestigd en kun je sorteren op annuleerbaar. Extra tip: Je kunt ook sorteren op duurzame plekken! Daarbij is het fijn dat als er iets misgaat vanuit de verhuurder, dit altijd goed wordt geregeld.

Tours/tickets: Mijn favoriete website voor tours en tickets voordat ik naar een stad ga is Get Your Guide. Het helpt een idee te krijgen van wat er allemaal te doen is in de stad én voorkomt dat je uren in de rij moet staan omdat je – vaak ook nog goedkoper – vooraf kaartjes kunt kopen voor tripjes, bezoekjes en tours.

Kortingscodes:

Voor Portugal én Nederland

  • Duurzame sportkleding: SAUDALICIOUS voor -10% op Mijn favo duurzame sportkleding van Iron Roots (wereldwijd)
  • Supplementen: SAUDALICIOUS voor -€10,- op kwalitatieve, duurzame en voorgesorteerde supplementen om gezond te blijven van Vitaily (Europa)
  • Portugees Leren: Gebruik code SABINE15 bij de check-out voor 15% korting op alle cursussen van Mia! (wereldwijd)
  • Body & Fit: Kortingscode van 10% verkrijgbaar (vraag even via een berichtje naar mij op social media)! Hier bestel ik soms supplementen, maar vooral vegan eiwitpoeder met de minste troep die ik tot nu toe heb gevonden én stevia drops. (Europa)

Alleen voor Nederland:

  • EMB TestSAUDALICIOUS voor -5% op een gezondheidscheck op basis van energetisch morfologische bloedtest bij Food your Thought (NL)
  • Kombucha & Waterkefir: SAUDALICIOUS voor -€5,- op suikervrije kombucha’s of waterkefir van Aard’g (NL+BE)
  • Duurzame slow fashion: SAUDALICIOUS voor -15% op het prachtige duurzame slow fashion merk Common & Sense (NL)
  • Pastel de nata: SAUDALICIOUS voor -10% op Pastéis de nata uit Lissabon van Mister Nata (NL)
  • Gezond glutenvrij brood: SAUDALICIOUS voor -10% op de gezonde meelmixen van Oerchef. Super vers, simpel en snel; water, eitjes, mengen en in de oven!
  • Natuurlijke skincare: SAUDALICIOUS voor -10% op 100% natuurlijke skincare van Botanical Beauty (NL)
  • Testa Omega-3: SAUDALICIOUS voor -10% op duurzame en visvrije omgea-3 supplementen

Alleen voor Portugal:

  • Origens bio: SAUDALICIOUS voor -10% bij deze fijne online store waar je veel biologische producten vindt!
  • Captain Kombucha: SAUDALICIOUS voor -20% korting op mijn favoriete kombucha en waterkefir van Portugal

Iets nodig van onderstaande webshops? Door deze links te gebruiken steun Saudalicious, omdat ik dan een kleine commissie ontvang. Kost jou niets extra’s.

0 reacties

Trackbacks/Pingbacks

  1. Altos e Baixos #41 | Oktober '23 - Saudalicious - […] omdat we uitgenodigd waren voor een lunch bij Corrina en Martijn van Quinta das Flores. We maakten vorige maand…

Een reactie versturen

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Over Sabine

saudalicious over mij zijbalkOlá! Ik ben Sabine, half Nederlands, half Portugees, gek op eten, ontdekken en Portugal. Op Saudalicious.com vind je inspiratie op het gebied van food en een gezonde, bewuste en eigenzinnige lifestyle. Dit alles met een lekkere slow, positieve, Portugese vibe.

Klik hier om meer te weten te komen over mij en Saudalicious.

Alle belangrijke hoogwaardige supplementen in één dagzakje. Verzending door heel Europa
Portugal autohuur